Mavi Tur Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Mavi Tur Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Yoğun çalışma temposundan sonra artık tatil zamanı. Sevdiklerinizle, dostlarınızla güzel bir tekne tatili öncesi hazırlıklarınıza başladınız. Daha önce tekne ile ilgili tecrübeniz var ise bilemeyiz ama ilk defa çıkacaklar için birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz.  Tekne turları eskiden çok lüks gibi görünse de artık uygun ve ekonomik fiyatlarla bir tekne kiralayarak aileniz ya da dostlarınızla denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. 

Bu güzel tatiliniz öncesinde yazımızı okuyarak Tekne Turu da çıkmadan önce bilmeniz gerekenler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Yanımda ne götürmeliyim?

Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Yanınıza almanız gerekenleri rotanız belirler ancak tavsiye vermemiz gerekirse öncelikle bavullarınızdan başlamak istiyoruz. Hantal çok yer kaplayan sert bavullar yerine kullanımı kolay, katlanabilen yumuşak bavul almanızı tavsiye ederiz.

80-mavi-tur-öncesi-bilmeniz-gerekenler

Yanınızda mayo, yedek mayo, bol miktarda havlu ve güneş kremlerinizi eksik etmemelisiniz. Tatilimizin büyük bir bölümünde tekne üzerinde seyahat edeceğimizden dolayı rahat elbiseler almanızı tavsiye ederiz.

Bir çok teknemizde standart ekipman olarak bulunsa da dalma ve benzeri aktiviteleriniz için deniz gözlüklerinizi ve dalış ekipmanlarınızı unutmamalısınız. 

Kara da kullandığınız ayakkabı ve terliklerinize tekne içerisinde izin verilmeyecektir topuklu ayakkabılar mı? Aklınızdan bile geçirmeyin. Bu nedenle tekne içerisinde kullanıma uygun lastik tabanlı terlik ve/veya ayakkabı ayrıca karada kullanmak için ayakkabılarınızı hazır bulundurmalısınız. Tekne için ayrı bir terlik ya da ayakkabı bulundurmanız önemli çünkü gündüz sıcağında teknede çıplak ayakla yürümek sıcaktan dolayı biraz zor olabilir.

Deniz sizi tutabilir! Yanınızda eczaneye danışarak ilaç bulundurmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız var ise yanınızda getirmeyi unutmayınız. Teknenizde ilk yardım malzemeleri mutlaka olacaktır. Ancak tedbir olarak olmama ihtimaline karşın ufak tefek ilkyardım malzemelerini yanınızda bulundurma da fayda var. 

Denizlerimizi korumak en temel görevlerimizin başında geliyor. Çok sevdiğimiz denizlerimiz koruyabilmek adına yanınızda deniz kullanımına uygun şampuan ve sabunları bulundurmanız uygun olacaktır. 

Denizde ufak esintiler olacaktır. Özelikle akşam saatlerinde ya da sabaha karşı hafif bir esintiye karşı uzun kollu ince bir kıyafet sizi esintiden koruyacaktır. Tabi ki çok soğuk olmayacak bu nedenle çok kalın kışlık bir kıyafet değil ince bir hırka işinizi görecektir.

Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Teknede kaynaklarımızın kısıtlı olduğunu bilmeliyiz. Bu nedenle elektrik ve su kullanımında tasarruf sağlamaya özen göstermeliyiz. Kabinlerinizde lamba muslukların gerekmediğinde kapalı olduğundan emin olmalısınız.

  • Güneş yanığı gibi tehlikelere karşı yüksek faktörlü koruyucular kullanmanızda fayda var. 
  • Eğer tatilinize çocuklarınız ile birlikte çıkıyorsanız ekstra dikkatli olmalısınız. Seyir halindeyken ya da demir atmışken korkuluklardan düşme ihtimallerine karşı gözünüzü üzerlerinden ayırmamalısınız.
  • Deniz araçlarında tuvaletlerin tıkınma olasılığı oldukça yüksektir. Aksilikler karşılamamak adına tuvalet kağıtlarını klozete değil mutlaka çöp tenekesine atmalısınız.
  • Tekne de kaptanın talimatlarına uymalısınız. Güvenli ve huzurlu bir yolculuk için rota değiştirme konusunda ısrarcı olmamalısınız.
  • Rüzgar da eşyalarınızın denizin üzerinde uçuşmasını istemeyiz değil mi? Bu nedenle kurumaya bıraktığınız eşyalarınızı mandallamayı, diğer eşyalarınıza göz kulak olmayı unutmayın.
  • Demir atacağınız koylarda denize girebilmek için acele etmeyin. Teknenin iyice yanaşmasını bekleyin. Demir atıldıktan motorlar kapatıldıktan sonra denizin ve güneşin tadını çıkarın. 
  • Sigara konusunda çok dikkatli olmalısınız. Sigara içerken rüzgarın ters istikametinde içtiğinizden emin olun. Aksi halde külleriniz hem yüzünüze hem de tekneye sıçrayacaktır.
  • Kabinlerinizde çekmecelerinizin kapalı olduğundan emin olmanızda yarar var çünkü en ufacık bir sallantı da malzemelerinizi yerlerden toplamak istemezsiniz.
  • Şimdi geldik en önemli tavsiyemize Yediklerimizi, içtiklerimizi, çöplerimizi, sigara izmaritlerimizi, ve sayamadığımız diğer tüm çöplerinizi asla denize atmamalısınız. Denizlerin hepimizin olduğunu unutmayınız.